Uzņēmumi dala labklājību ar lojāliem darbiniekiem

20.01.2015 / Linda Rūsa

Mičiganas Universitātes pētnieki veikuši apjomīgu darbu, analizējot vaitāk kā 10 800 darbinieku datus. Šie darbinieki ir bijušās PSRS iedzīvotāji, kas 90. gados pārgājuši uz kapitālisma ekonomisko modeli. Lai gan iepriekšējos pētījumos pierādīts, ka darbinieku lojalitāte palīdz uzņēmumiem samazināt gan tiešās, gan netiešās izmaksas, izrādās, šie darbinieki vienlaikus arī saņem lielākas algas un labumus.

„Mēs zinām, ka uzņēmumi viennozīmīgi iegūst, ja tiem ir lojāli darbinieki, bet vēlējāmies arī noskaidrot, vai uzņēmumi dalās ar šiem darbiniekiem,” stāsta Sjūzena Linza (Susan Linz), pētījuma vadošā autore un ekonomikas zinātņu profesore. „Izpētot vairāk kā 650 darbavietu, varu droši sacīt – jā, darba devēji dalās savā labklājībā.”

Pētījuma datu ievākšana norisinājās no 2005. līdz 2011. gadam sešās kulturāli un ekonomiski šķietami nošķirtās valstīs: Armēnijā, Azerbaidžānā, Kazahstānā, Kirgiztānā, Krievijā un Serbijā. Darbinieki, kas piedalījās pētījumā, pārstāvēja dažādas nozares: ražošanu, finanses, bankas, veselības aprūpi, izglītību, publisko sektoru, loģistiku. Lojalitāte tika mērīta trīs veidos: pēc nostrādātā gadu skaita; pēc noraidīto citu darba piedāvājumu skaita; kā arī ar lojalitātes un iesaistes noteikšanas aptauju. Pētījuma autori pauž pārsteigumu, atklājot tik ciešu saikni starp darbinieku lojalitāti un augstāku samaksu par darbu.

Darbinieki ir lojāli tad, ja viņiem ir iespējas nopelnīt papildu finansiālos bonusus un apgūt jaunas prasmes. Lojalitātes rādītāji bija augstāki arī tiem darbiniekiem, kas uzskatīja, ka savus pienākumus veic labi.

Šobrīd šiem atklājumiem ir ietekme arī globālā mērogā. Piemēram, vairāki Rietumu uzņēmumi jau šobrīd mācās no Krievijas un Azerbaidžānas pieredzes, kā motivēt darbiniekus!

Publikācijas tapšanā izmantoti Michigan State University. "Sharing the wealth with loyal workers" materiāli.

Dalies: